Anketa

Jakou hudbu preferujete?:
P1030458
Domů

U zrodu hudebního festivalu "Zručská vrátka" stála Andrea Pacalová. Právě v její hlavě se zrodil nápad pořádat ve zručském podzámčí festival se zaměřením na folk, country, bluegrass a trampskou muziku.
Za velké podpory města se pak v srpnu 2005 konal první ročník. Po Andree, která připravila festival i následující rok, se na jeho realizaci začali podílet Jindra Kozlíková a Vláďa Vyšohlíd, oba nadšení příznivci této muziky a především zkušení organizátoři podobných akcí. Jindra Kozlíková byla deset let předsedkyní Sdružení Kocábka a hlavní organizátorkou tohoto festivalu, který patří k nejstarším v republice; Vláďa Vyšohlíd působil v té době v organizačním týmu stejného festivalu už patnáct let. V roce 2009 poprvé pořádají Zručská vrátka jako soukromé osoby, i když za velké podpory města. To se rozhodlo, že festival organizovat nebude, ale formou grantu na jeho realizaci přispělo. Protože oba organizátoři mají jednak rádi tuto muziku, jednak se domnívají, že k řece Sázavě prostě patří, jdou do rizika možných finančních problémů a festival s velkým elánem připravují. Bylo jim líto, že by festival, který se slibně rozjel, měl záhy skončit a tak se rozhodli v započaté tradici pokračovat. V roce 2009 se také festival přestěhoval kvůli plánované rekonstrukci zámecké budovy do možná ještě příjemnějšího prostředí (alespoň co se povalování na trávě týče) zručského kempu V Rákosí.
Na Zručských vrátkách je sympatické, že zde kromě velkých hvězd žánru dostávají příležitost vystoupit – mnohdy poprvé před veřejností – i začínající kapely regionu. Mají šanci si vyzkoušet, jaké to je stát na prknech, která znamenají svět. Kromě nich na festivalu účinkují i kapely a písničkáři, kteří již do podvědomí publika vstoupili a každý rok se ve Zruči představily i velké hvězdy. Při prvním ročníku to bylo písničkářské duo Miroslav Paleček a Michael Janík, o rok později pak své příznivce potěšil Pavel Dobeš. V roce 2007 byl hostem festivalu Luboš Pospíšil, ač z regionu, přesto hvězda první velikosti. V roce 2009 přijela legendární plzeňská kapela COP, hitem roku 2010 byla Jitka Vrbová.